Az emberek többsége, ha a teniszkönyökről hall, azonnal olyan sportsérülésre gondol, amely teniszezés közben alakul ki. A régmúltban ez így is volt, az "úri passziónak" számító teniszezés után alakult ki ez a betegség, tehát elsősorban csak a teniszezőket érintette. Mai világunkban már gyakorlatilag mindenkinél kialakulhat, akinek a könyöke túlzottan igénybe van véve, sőt fizikai terheléstől függetlenül is felléphet. Ma bárki szembesülhet azzal a problémával, hogy gyakran ismétlődő mozdulatokból álló erős fizikai munka után, különösen ha a feszítő izomzatot fokozottabban veszik igénybe, felléphet ez az elváltozás. Hosszú évek tapasztalata szerint az előfordulási arány lassan a nők felé billen, annak ellenére, hogy a számítógép megjelenésével, és annak mindennapos használatával csökkent a hivatásos gépírónők száma. Gyermekeknél és serdülőkorban nem fordul elő a teniszkönyök, hiszen még ilyenkor az alkar izmai nagyon rugalmasak.
A teniszkönyök tünetei
A panaszok okaként a könyök külső vagy belső bütykén az alkari feszítő izomzat eredésénél csonthártyagyulladást, ún. periostitist (epikondiliszt) tételezünk fel. A gyulladás főként azokat az inakat érinti, amelyek kiegyenesítik (feszítik) a csuklót és az ujjakat. A gyulladást a könyökízület és az alkar izomzatának gyakran ismétlődő fokozott erőbehatása váltja ki. A nehéz fizikai munkák (ásás, csákányozás, emelés, ruhacsavarás, stb.) után ugyanúgy előfordulhat, mint írógépelés, zongorázás, teniszezés és vívás után is.
A teniszkönyök kezelése
A betegség kezelésének lényege a tehermentesítés. A panaszokat kiváltó mozgások mellőzése, illetőleg az alkar és a kéz nyugalomba helyezése, sínezése ajánlatos az első időszakban, de a fizikoterápiás kezelés, és - amíg szükséges - a fájdalomcsillapítók szedése is hatásos lehet.
Forrás: hazipatika.com