A kézen kialakuló ínhüvelygyulladás a leggyakoribb betegségek közé tartozik, mellyel ortopédus szakorvoshoz fordulunk. Ez azonban legtöbbször már akkor történik, amikor a végtag már alig mozgatható. Milyen tünetekre figyeljünk, hogy időben felismerjük és kezeltessük ezt a betegséget?

Mi az az ínhüvelygyulladás?

Az ínhüvelyek az inakat magukba foglaló alagútszerű képződmények, melyek feladata a bennük található nyákszerű anyag révén az inak mozgásának súrlódásmentes biztosítása. A mozgásszervrendszer erősen igénybevett részei, ugyanis ezek továbbítják az izmokból származó mozgást a csontok felé. Ebből adódóan, hosszas, erős megterhelés hatására gyulladás alakulhat ki bennük, ami ilyen esetekben nem kórokozók, hanem a steril izgalmi állapot hatására alakul ki.

Hogyan alakul ki, milyen típusai vannak és mik a tünetei az ínhüvelygyulladásnak?

Az ínhüvelygyulladás kialakulásának két oka lehet: mechanikai irritáció, vagy fertőzés. Ennek nyomán két típusát különböztetjük meg, a fibrines, valamint gennyes ínhüvelygyulladást.

A fibrines ínhüvelygyulladás egysíkú, sokszor ismétlődő mozgás, mechanikus irritáció következtében alakul ki. Ilyen lehet a gépelés, egérhasználat, valamilyen hangszeren játszás, de akár házimunka is. Leggyakrabban a kézháton jelentkezik, a csukló és a hüvelykujj találkozásánál. Ilyen típusú gyulladás esetén az ínhüvely megduzzad, az ínak mozgását segítő anyag összetétele pedig megváltozik, melynek következtében feszülő, szúró, égő fájdalom jelentkezik. Az ujjak mozgatása nehézkessé válik, és jellegzetes roppanó hang is megfigyelhető mozgatás esetén. Krónikus esetben az ínhüvely felett hó ropogás szerű dörzsölődés tapintható.

Ínhüvelygyulladás kialakulhat elsődleges fertőzés következtében is, amikor a gyulladás például egy szálka vagy tű szúrása nyomán alakul ki, vagy másodlagos gyulladásként a környező szövetekről terjed át. Ez a típus a gennyes ínhüvelygyulladás. Tünetei rendszerint gyorsan alakulnak ki, spontán fájdalommal és nyomásérzékenységgel. Az érintett ujj piros, duzzadt, ami a szomszédos ujjakra is átterjedhet. Magas lázzal jár és nyirokérgyulladás is kialakulhat.

Hogyan kezelhető az ínhüvelygyulladás?

Ínhüvelygyulladás gyanúja esetén a hatékony kezelés érdekében fontos, hogy a tünetek megjelenése után minél hamarabb keressen fel ortopéd szakorvost. Gyanú esetén, a kezelés megkezdése előtt otthon is tehet a gyógyulás érdekében: a gyulladás csökkentésére az érintett testrészt helyezze nyugalomba, kímélje. Hideg borogatással, gyulladáscsökkentő krémekkel enyhíthető a fájdalom.

A pontos diagnózis megállapítása után a kezelés is eltérő lehet a két különböző típusú ínhüvelygyulladás esetén.

 

Enyhébb fibrines ínhüvelygyulladás esetén elegendő a hideg borogatás, makacsabb gyulladásnál azonban ortopédiai kezelés szükséges, melynek részeként az érintett végtagot sínezéssel nyugalomba helyezik, a fájdalmat pedig különböző gyulladáscsökkentő szerekkel (gyógyszer, tapasz, krémek) csökkentik. Krónikus esetben fizikoterápiás kezelések is javasoltak a tünetek enyhítésére.

Gennyes ínhüvelygyulladás esetén az ujj funkciójának megmaradásához minél előbb el kell kezdeni a kezelést, ami általában kisebb műtéti beavatkozás útján történik, melynek során antibiotikumos oldattal öblítik át az ínhüvely üregét, majd gipszsínben rögzítik a végtagot.

A gyógyulás mindkét esetben hetekig eltart, az előírt kímélést azonban nem szabad megszüntetni akkor sem, ha már enyhült a fájdalom, ugyanis az újabb terhelés hatására a gyulladás ismét kialakulhat.

Hogyan előzhető meg az ínhüvelygyulladás kialakulása?

Az ínhüvely gyulladásának kialakulását megelőzhetjük azzal, ha a monoton, kézzel végzett munkát időnként megszakítjuk, a kezet átmozgatjuk, valamint alkalomszerű sportolás során figyelünk rá, hogy ne erőltessük túl kézfejünket.

Forrás: medicoverkorhaz.hu