Enyhébb esetben a mindennapi tevékenységet nem befolyásolja, súlyosabb formában azonban az iskolai, munkahelyi teljesítmény is csökkenhet. Gyakran társulhat hozzá úgynevezett premenstruációs szindróma, ami a menzesz jelentkezése előtti napokban fokozott ingerlékenységgel, lehangoltsággal, mellfeszüléssel, hát-derékfájással, hőhullámokkal jár. Kisebb-nagyobb mértékben azonban mindenki megérzi a menstruációs ciklussal járó hormonális és élettani változásokat, sokan nem véletlen nevezik ezt az időszakot „nehéz napoknak” vagy „havi baj”-nak.

Hogyan enyhíthetjük a fájdalmat?

Ha nincsen a háttérben szervi betegség, mégis erős görcsök és kísérő tünetek jelentkeznek, akkor érdemes néhány dolgot átgondolni: Sokszor a hozott családi minta (az édesanya, a család nőtagjai hogyan élték meg a menstruációjukat), a szexualitással (partner elutasítása, terhességtől való félelem, bűntudat, szexuális abúzus, korábbi abortusz), női szerepekkel való akár tudatalatti problémák, konfliktusok is szerepet játszhatnak abban, hogy hogyan éli meg egy nő a menstruációját. Gyakran a mindennapi stressz (pl.: munkahelyi, egzisztenciális, családi, párkapcsolati), állandó feszültség is hozzájárulhat a panaszokhoz.

Ha nagyon erős, görcsös a fájdalom és a fenti praktikákkal sem enyhül, akkor gyógyszeres görcsoldásra, fájdalomcsillapításra lehet szükség. Ezek a készítmények vény nélkül is kaphatók, a prosztaglandintermelődés gátlásával, illetve a simaizom görcsének oldásával enyhítik a panaszokat, bizonyos gyógyszer-kombinációkban enyhe nyugtató, vagy koffein is található - utóbbi ugyanis önmaga is igazolt fájdalomcsillapító hatással bír. 

Forrás: webbeteg.hu