A fogamzóképes nők fele, harmada érez alhasi fájdalmakat menstruációja idején. Minden tizedik nő nagyon szenved a görcsös fájdalmak vagy egyéb panaszok miatt. Ha nem is elviselhetetlen, akkor is nyomasztó érzés és kérdés: rendjén van-e ez így, vagy kóros?

Kóros vagy nem kóros?

A kellemetlenségek már röviddel a menstruációs vérzés előtt elkezdődhetnek. Tarthatnak a vérzés előttől annak végéig, máskor csak a vérzés idején érezhetők. A nők egy részénél csak alhasi puffadás, feszülés okoz gondot, másoknál a deréktájék sajog, vagy átható medencei fájdalmak jelentkeznek, megint másokat a hátba kisugárzó, igen erős fájások kínoznak. A fájdalom lehet intenzív, görcsös, folyamatos vagy löketszerű, olykor ájulásig fokozódó. Ehhez járul legtöbbször némi hasmenés. Ennél kellemetlenebb kísérőjelenség az émelygés, hányinger, hányás, rosszullét, netán gyakori fájdalmas vizeletürítés, tartós székrekedés. A kisebb-nagyobb fájdalmakat nagyon gyakran rossz hangulat, lehangoltság kíséri. Gyakran migrénes fejfájás is jelentkezik.

Valódi probléma?

A szakemberek egy része úgy véli, hogy a túlzott fájdalom oka rendszerint az igen dús méhnyálkahártya és a normálisnál nagyobb vérmennyiség. Korábban mechanikus akadályt sejtettek a vér útjában, és úgy gondolták, hogy a szűk méhnyak vagy méhelőreesés nehezíti a méhnyálkahártya és vér távozását, ezért a méhnek jobban kell erőlködni a kiürüléshez. Általában azonban nem erről van szó, a tényleges akadály inkább kivételesnek számít, mert a méhnyak kellően tágas az ürüléshez. Az erős fájdalmak sokkal inkább valamilyen gyulladásra utalnak, s a vérzés csupán érezhetővé erősíti a rejtett gyulladások okozta enyhe fájdalmakat, melyek petefészek (ovarium), vagy petevezeték (tuba) vagy épp méheredetűek lehetnek. A méhre is igaz, hogy kontrakciói egészséges méhfal esetében lényegében fájdalmatlanok, gyulladt szövet esetében viszont fájdalmasak, akárcsak a gyermekágyi utófájások esetében.

Forrás: hazipatika.com